Szafran – właściwości antydepresyjne, zastosowanie

Szafran to najdroższa i najszlachetniejsza przyprawa świata. Jego uprawa jest bardzo pracochłonna- szafran zbiera się ręcznie ze słupków krokusa (Crocus sativus), uprawianego w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Substancje zawarte w szafranie wykazują działanie antydepresyjnie,które potwierdzają badania kliniczne. Szafran stanowi alternatywę dla stosowanych dotąd preparatów na bazie dziurawca.

Właściwości antydepresyjne

Szafran jako środek antydepresyjny znany był już w starożytności, ale dopiero niedawno wykonane badania potwierdziły jego skuteczność. W trzech niezależnych analizach wykazano,że stosowanie szafranu wpływa na zwiększenie stężenia neuroprzekaźników: serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym.
Szafran ma działanie zbliżone do syntetycznych antydepresantów, prowadzi do poprawy nastroju i pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.

Serotonina zwana jest „hormonem szczęścia”, dopamina natomiast pobudza do działania.Obydwie substancje  występują w organizmie naturalnie i uaktywniają się pod wpływem różnych bodźców,np. w trakcie uprawiania sportu,seksu czy zażywania niektórych farmaceutyków.

Zastosowanie

Szafran oprócz działania przeciwdepresyjnego wpływa na objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Z badań wynika, że 75 % kobiet cierpiących na PMS w wieku 20-45 lat po zażyciu szafranu zdeklarowało poprawę swego samopoczucia.Przyprawa ogólnie poprawia też nastrój i łagodzi przedłużający się stan złego samopoczucia i zmęczenia.
Oprócz działania antydepresyjnego, szafran ma również działanie antynowotworowe i antybakteryjne.Hamuje rozwój wolnych rodników, dzięki czemu ma również właściwości odmładzające. Szafran zalecany jest często jako wspomagający lek na takie choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, reumatyzm, migrena, bóle głowy.
Od dawna był stosowany jako środek przeciwskurczowy, wspomagający trawienie oraz zwiększający apetyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *